اهمیت فروشنده و بازاریاب حرفه ای از دید دکتر اشکان نیک بین

ثروتمندترین مردمان دنیا فروشندگان هستند.  در واقع فروشندگی پر سود ترین شغل دنیاست. درآمد شغل فروشندگی نامحدود است. یک کارمند کلا ماهیانه یک بار حقوق دریافت می کند، اما فروشندگان هر روز میتوانند کسب درآمد کنند. درآمد یک فروشنده میتواند چندین برابر حتی چند صد برابر یک کارمند باشد. تنها عاملی که باعث میشود مردم سراغ فروشندگی نروند، عدم قطعیت درآمد است. کارمندان درآمدشان قطعی و فروشندگان درآمدشان غیر قطعی و احتمالی ست.

اما فروشنده ای که نترس باشد و دنبال کسبِ درآمدِ قطعی از مشاغلی مانند کارمندی نباشد، میتواند صدها برابر کارمندان درآمد داشته باشد. تنها کسی که در یک کارخانه درآمدش قطعی نیست صاحب کارخانه است. اما تمام کارگران کارخانه درآمدشان مشخص و قطعی ست. فروشنده ها حتی میتوانند درآمدی بیشتر از مدیر کارخانه داشته باشند. زیرا هزینه های شان به مراتب کمتر از هزینه های یک کارخانه دار است. موفقیت و پیروزی یک کسب و کار ربط مستقیمی به میزان فروش آن کسب و کار دارد. و متاسفانه شکست و نابودی یک کسب و کار نیز ارتباط مستقیی با کاهش یا عدم فروش اش دارد. ندارد. یادگیری فروشندگی مانند یادگیری پرواز کردن است. ورشکستگی نیز مانند سقوط کردن است. کسی که پرواز کردن را آموخته باشد، دچار سقوط نمیشود. فروشنده های حرفه ای از هیچ سقوطی هراس ندارند، چرا که پرواز کردن را آموخته اند.

فروشندگی شغل بسیار پر درآمدی است. اما در عین حال نیز بسیار سخت است. امکان ندارد یک فروشنده سرخورده نشده باشد و تصمیم به تعویض شغلش نگرفته باشد. تمام فروشنده های حرفه ای بارها و بارها تصمیم گرفته اند شغل شان را عوض کنند. اما استقامت کرده اند و فروشندگی و فروش و رها نکرده اند. زیرا کسی که طعمِ دریافتِ پورسانت های شیرین را چشیده باشد، سراغ شغل دیگری نخواهد رفت. فروشنده های بزرگ زاییده نشده اند، بلکه ساخته شده اند، آنهم با فرا گرفتن آموزش های فروش و فروشندگی!

اگر فروشنده ها آموزش فروش و فروشندگی را نبینند چه میشود؟ اگر فروشنده ها مهارتهای فروش و فروشندگی خویش را ارتقاء ندهند چه پیش می آید؟ تاوان حرفه ای نشدن و آموزش ندیدن، داشتن درآمد و پورسانتهای اندک و ناچیز است. ناشی بودن و غیرحرفه ای بودن بدترین اتفاقی ست که میتواند برای یک فروشنده بیفتد. مخصوصا اینکه خودمان کارفرما باشیم و فروشندگی را بلد نباشیم کلاهمان پسِ معرکه است. میدانستید مهمترین دلیل ورشکستگی و نابودی بیزینسها و کسب و کارها چیست؟ عدم فروش یا کمبود فروش یا نداشتن فروش! محصولی که به فروش نرسد با زباله تفاوتی ندارد و به دردِ لایِ جرزِ دیوار میخورد.

کسب و کارها تعطیل میشوند، بیزینس ها نابود میشوند، شرکتها درشان بسته میشود، کارخانجات به قهقرا میروند، نیروهای خویش را تعدیل می کنند و… میدانید چرا؟ همه ی اینها به خاطر نبود و نداشتنِ فروش است. وقتی فروش نداشته باشیم کارمان تعطیل و تمام است. ورشکستگی همان نداشتن فروش است. به زبان ساده: وقتی نتوانیم بفروشیم، ورشکستگی انتظارمان را میکشد. ورشکستگی، همان نفروختن است. عدم توانایی فروش، موجب ورشکستگی قطعی شما میشود. آنچه فروشنده، شرکت، کارخانه و… را سر پا نگه میدارد، فروش است و نه محصول! جالب اینجاست که بسیاری از برترین تولیدکنندگان نیز نابود شده اند و از بین رفته اند. آنها فکر می کردند همین که تولیدشان عالی ست پس خواهند فروخت.

مهمترین چیز عرضه و تولید نیست. آنچه بسیار مهم است ایجادِ تقاضا و فروش است. توانایی فروش بر توانایی تولید می چربد. فروشندگان عالی پیش فروش میکنند. فروشندگان ضعیف انبار میکنند.

مهارت های فروشندگی

اینجاست که نتیجه گیری میکنیم آموزش فروش و یادگیری فروش و مهارتهای فروشندگی بیش از پیش مهم است. اگر فروش نقشِ کلیدی و حیاتی برای کسب و کار ما داشته باشد، پس یادگیری فروش از اوجبِ واجبات است. اگر آنچه موجب حیات کسب و کارمان میشود را نیاموزیم، خودمان را باید برای مرگ کسب و کارمان آماده کنیم. یادگیری صفر تا صد فروش و تکنیکهای فروشندگی و تمرین مکرّرِ این آموزه ها، مهارتهای فروش و فروشندگی را در ما افزایش خواهد داد. هر چقدر بیشتر بیاموزیم و بیشتر تمرین کنیم مهارت بیشتری خواهیم آموخت و دستاوردهای بهتری نصیب مان میشود. دستاوردهای یک فروشنده بیشتر فروختن و کسب پورسانتِ بیشتر است. از طرفی بهترین پادزهر برای جلوگیری و پیشگیری از ورشکستگی، افزایش فروش است. امکان ندارد فروش داشته باشید و در عین حال ورشکسته شوید.

جالب اینجاست افراد وارد دانشگاه میشوند و کلی علم و اطلاعات بدست میآورند و سپس وارد بازار کار میشوند. گاهی ۶ سال طول میکشد که یک فرد فارغ التحصل شود و وارد بازار کار شود. مثل یک حسابدار که سالها درس میخواند و سپس حسابدارِ یک شرکت میشود. اما زمانی که میخواهد به عنوان فروشنده مشغول به کار شود، فکر می کند که هیچ نیازی به تحصیلات و آموزشِ مرتبط ندارد. شروع به فروشندگی می کند، نتیجه نمیگیرد، و فکر میکند که اشکال از شغلش است. در صورتی که اشکال اصلی از این است که آموزش صفر تا صد فروش و فروشندگی را ندیده است و فاقد مهارتههای لازم برای موفقیت در فروشندگی است.

چطور میتوان فروشنده ای را استخدام کرد که آموزش فروش و فروشندگی ندیده است؟ چطور می توان بدون آموزش دیدن و کسب مهارتهای فروشندگی به موفقیت رسید؟ چرا باید انتظار داشته باشیم فروشنده ای که آموزش ندیده است بتواند در فروشندگی خوش بدرخشد و نتایج عالی کسب کند. غیر ممکن است. و متاسفانه برای استخدام فروشنده، هیچ سختگیری صورت نمیگیرد و فیلتری وجود ندارد. درخواست برای فروشندگی بسیار ناچیز است، آنهم نسبت به سایر مشاغل! میدانید چرا؟ زیرا فروش و فروشندگی سخت ترین شغلِ جهان است.

هیچ بازاری راکد نیست. هیچ بازاری اشباع نشده است. بازار همیشه گشنه و تشنه است. این مغز و ذهن فروشندگان خسته و غیر حرفه ای ست که راکد و اشباع شده است. همیشه تقاضا وجود دارد اگر فروشنده های حرفه ای عرضه کردن را بلد باشند و از آموزش دیدن نگریزند.

متقاضی برای شغل شریفِ فروش و فروشندگی بسیار اندک است. در نتیجه شرکتها و صاحبان کسب و کار معمولا بدون فیلتر استخدام فروشنده را انجام میدهند. زیرا میترسند همان یک عده ی ناچیزِ متقاضی را نیز از دست بدهند. پس یک استخدامِ اشتباه صورت میگیرد. افراد ناتوان و گاهی بی سواد، به دلیل اینکه شغل مناسبی نیافتند، به شغل فروشندگی رجوع می کنند، آنهم بدون عشق و علاقه! پس بی دلیل نیست که به نتیجه نیز نمیرسند و هر لحظه شغل ثابتِ دیگری با حقوقِ ثابت برای شان فراهم شود، کوچ میکنند.

استخدامِ اشتباه، یکی از اشتباهاتِ بزرگ کارفرمایان است. البته آنها اقرار میکنند که از روی اجبار تصمیم به استخدامِ اشتباه گرفته اند. اشتباه دیگری که مرتکب میشوند این است که فکر می کنند محصولات، به خودی خود به فروش میرسند. و محصول خوب، خودش فروش خواهد رفت و فروشنده نقش آنچنانی در فروش محصول خوب ندارد. آنها فکر می کنند برای فروش محصولات نامرغوب نیاز به استخدام فروشنده های حرفه ای وجود دارد. اما اینطور نیست. محصولات هر چقدر عالی باشند این توانایی را ندارند که خودشان را بفروشند. اگر منتظر بمانیم که محصول مان خریداری شود، شاید هرگز این اتفاق نیفتد.

این جمله  را هرگز فراموش نکنید: هیچ محصولی به خودی خود به فروش نمیرسد. محصولات توسط فروشندگان به فروش میرسند. آنهم توسط فروشندگانِ زبده و حرفه ا ی و کارشکته و البته آموزش دیده! پشتِ هر فروش موفقی، یک فروشنده ی پر کار و تلاش ایستاده است.

اشتباه بسیاری از صاحبان کسب و کار این است که فکر میکنند مشتری اگر محصول ما را نیاز داشته باشد پیش قدم شده و از ما خرید میکند. بنابراین فروشنده چه حرفه ای باشد و چه غیر حرفه ای نمیتواند تاثیری روی تصمیم خریدار بگذارد. خریدار اگر بخواهد میخرد، حتی از فروشنده ی نابلد، و اگر نخواهد، نمیخرد، حتی از فروشنده ی کاربلد و حرفه ای! در واقع نقش اصلی را، خریدار ایفا میکند و نه فروشنده! این طرز فکر، کاملا غلط و اشتباه است. باز هم تکرار میکنم، محصولات فروخته میشوند، خریداری نمیشوند. فروشنده ی حرفه ای شدیدا روی تصمیم خریدار تاثیر میگذارد.

فروشندگی یک علم است. یک هنر است. یک فروشنده میتواند در خریدار میل و رغبت و علاقه ایجاد کند و باعث شود او تصمیم بگیرد که خرید کند. فروشنده در خریدار احساسِ نیاز ایجاد میکند. به گونه ای که خریدار حس می کند اگر محصول را نخرد چیز مهمی را از دست داده یا فرصتی فوق العاده را نادیده گرفته! مهمترین چیزی که ما در پکیج آموزش صفر تا صد مهارتهای فروش و فوشندگی به یک فروشنده میآموزیم روش های ایجاد میل و رغبت و نیاز در خریداران بی میل است.

اگر فروشنده نتواند احساس نیاز و تمایل را در خریدار ایجاد کند، هرگز فروشی رقم نخواهد خورد و قرارداری منقعد نخواهد گشت.

ما پکیجی آماده کردیم به نام پکیج آموزشی قبضه، با شعار ” با ما بازار را قبضه کنید “. این پکج شامل بیش از ۵۰ ساعت فیلم آموزش فروش و مهارتهای فروشندگی میباشد. صفر تا صد فروش را به فروشندگان عزیز می آموزیم. تمام آنچه یک فروشنده میبایستی آموزش ببیند تا تسلط کافی و کامل روی مهارتهای فروشندگی بدست بیاورد را ما در این پکیج آموزشی فروش، گرد آورده ایم. کافی ست فروشنده مطالب موجود در فیلم ها را بیاموزد و انجام دهد تا به اوج موفقیت در فروش دست یابد. بسیاری از پکیج های آموزشی توسط مدرسین دانشگاه تهیه شده اند. اما خبری از تجربیات واقعی کف بازار وجود ندارد. بر خلاف سایر پکیج های آموزشی، این پکیج، بر اساس تجربیات ۱۵ ساله ی مدرسِ این دوره تهیه شده است. با یادگیری محتوای این پکیج و عمل به توصیه های آن، شما خواهید توانست براحتی بفروشید. زین پس فروش و فروشندگی، برای تان یک غول بزرگ محسوب نمیشود. اتفاقا آسان ترین کار ممکن خواهد بود. یادگیری مهارت های فروش و فروشندگی باعث میشود شما در هر بیزینسی که هستید طعمِ شیرینِ موفقیت را بچشید، زیرا موفقیتِ هر کسب و کاری ربط مستقیمی به فروش و فروختن دارد.

نکته ی بسیار مهم دیگر این است که کسی که آموزش های فروش و فروشندگی را کاملا فرا گرفته باشد و تسلط کافی در این زمینه داشته باشد، تبدیل به مهره ی کلیدی هر جایی که کار میکند، خواهد شد. فروشندگان کلیدی ترین مهره ی هر کسب و کاری محسوب میشوند. گاهی حذفِ یک فروشنده ی قابل، باعث ورشکستگی یک کسب و کار است. مهره ی کلیدی، یعنی نیرویی که غیر قابل جایگزین است. نمیشود ایشان را اخراج کرد، نمیشود ایشان را دلخور کرد. زیرا حیات و ممات شرکت ها دست فروشندگان حرفه ای میباشد.